Skip to main content

Royal Patron

HRH the Earl of Wessex KG GCVO

Staff

Administration

Interim Executive Director
  • Tobias Perkins
Head of Administration
  • Polly Coram

IT

IT Director
  • Neil Jarman
Senior IT Officer
  • David Fodden
IT Officer
  • Artur Matiusin

Learning

Director of Learning
  • Leanne Kirkham
Senior Project Manager
  • Sam Moore
Artistic Manager
  • Sophie Alder
Community Dance Artists
  • Dagmar Birnbaum
  • Kim Hardy
Project Coordinator
  • Eve Dobel

Medical

Head of Physiotherapy
  • Craig Schofield
Company Masseur
  • Giuliano Contadini

Company & Stage Management

Company Manager
  • Emily Deller
Stage Manager
  • Lyndsey Holmes
Senior Deputy Stage Manager
  • Chun-Yen Chia
Assistant Stage Manager
  • Sandrine Enryd Carlsson

Music

Music Director
Principal Guest Conductor
  • John Pryce-Jones
Associate Conductor
Guest Conductors
  • Philip Ellis
  • James Ham
Orchestra & Concerts Manager
  • Ciarán Campbell
Orchestra Leader
  • Geoffrey Allan
Head of Music & Company Pianist
Company Pianist & Music Director of Children's Ballets
Company Pianist
  • Colin J Scott
The Players

Wardrobe & Wigs

Head of Wardrobe
  • Kim Brassley
Senior Wardrobe Manager
  • Mikhaila Pye
Costume Cutters & Makers
Assistant Costume Maker
  • Becky Smith
Wigs & Makeup Manager
  • Harriet Rogers
Wardrobe Manager
  • Ellie Kemp
Deputy Wardrobe Manager
  • Abigail Creasey
Wardrobe Assistant
  • Laura Leathley
Deputy Wigs & Makeup Manager
  • Lizzie Fraser

Technical

Technical Director
  • Steve Wilkins
Head of Lighting
Deputy Head of Lighting
  • Abbi Fearnley
Studio Technical Manager
  • Martin Smith
Head of Stage
  • Nick Anger
Deputy Head of Stage
  • Sid Taylor
Stage Technician
  • Daniel Alexander
Seasonal Stage Technician
  • Aysa Goldthorpe
Seasonal Assistant Electrician
  • Sam Day
Head of Workshop
  • Griz Pedley
Deputy Head of Workshop
  • Pradeep Dash
Transport
Sound Engineer
  • Kevin Heap

Academy of Northern Ballet

Associate Director of the Academy
  • Yoko Ichino
Deputy Associate Director of the Academy
  • Cara O’Shea
Centre for Advanced Training Manager
  • Francesca Osborne
Associate & Graduate Programme Manager
  • Annemarie Donoghue
Open Programme Manager & Student Support Coordinator
  • Emma Rodrigues-Saona
Academy Coordinator
  • Emily Humphreys
Academy Pianist
  • Gerard Power

Development

Director of Development
  • Jennifer Young
Head of Development
  • Zoë Walker
Head of Trusts & Foundations
  • Bethany McNaboe
Trusts & Foundations Manager
  • Hannah Blackwood
Individual Giving and Events Executive
  • Laura Kelly
Development Executive
  • Richard Cross

Facilities

Facilities Manager
  • Shaun Daniels
Facilities Officer
  • Peter Scott
Facilities Assistants
  • Richard Bostock
  • John Boulton
Head Receptionists
  • Fiona Heseltine
  • Will Dawson
Receptionists
  • Noreen Boston
  • Alice Higginbottom
  • Carol McCarthy
  • Rosie Miles
  • Khemi Shabazz

Communications & Digital

Director of Communications & Digital
  • Janina Mundy
Head of Communications & Digital
  • Liam Verity
Head of Communications
  • Liz Rose
Head of Design & Branding
  • Richard Barrelle
Creative Content Producer
  • Emily Nuttall
Communications Manager
  • Jessica Leaman
Digital Manager
  • Phill Garnett
Communications Officers
  • Lydia Hutton
  • Ella Street
Junior Designer
  • Ellis Dytrych

Archive

Archive & Records Manager
  • Charlotte Murray
Archive Volunteer
  • Alex Goring-Jones

Header photo Emma Kauldhar.